Ewolucja przez kamień

Jako pierwszy sposób niestandardowej ewolucji Pokemów jaki został użyty w grach i anime była tak zwana ewolucja przy pomocy Okruchów ewolucyjnych. Główna maskotka serii anime także wymaga takiego sposobu przemiany na wyższa formę ewolucyjna. Większa część Pokemonów przy pomocy takiej przemiany traci dawną osobowość, wiec miła maskotka może stać się bezlitosnym Stworkiem. W wielu przypadkach sama ewolucja jeżeli jest zbyt wczesna blokuje możliwość nauczenia się niektórych posunięć, więc warto wybrać odpowiedni moment.

Ewolucja przez przedmiot

Dość duża grupa Pokemonów wymaga właśnie wyżej wspomnianego sposobu ewolucji, większość z tych ewolucji nie jest do końca jasna dla naukowców, dlaczego stworki wybrały właśnie te przedmioty jako sposób przemiany. Przedmiotów jest sporo niektóre są zamiennikami wymiany by odbywała się bez konieczności zmiany właściciela a inne w naturalny sposób wpływają na samopoczucie i zadowolenie pokemona. Jednakże najwięcej jest przedmiotów, które na pierwszy rzut oka nie są wyjątkowe bardziej przypominają stos rupieci.

Ewolucja przez nauke ataku

Posunięcia, które odblokowują możliwość przemiany w każdym poniżej zaprezentowanym przypadku z jakiegoś konkretnego powodu są istotne dla wyższej formy ewolucyjnej. Większość tych pokemonów uczy się tych ataków poprzez lvl. Pamiętaj, że pokemon poznaje ataki w sali treningowej więc w tym przypadku przed ewolucją musisz go wyszkolić.

Ewolucja przez lokacje

W regionie Sinnoh niedawno odkryto pierwsze miejsca, które emanują swoją aurą i wpływają na niektóre stworki powodując ich przemianę. By przemienić niektóre pokemony wystarczy dotrzeć do takiego miejsca co często bywa naprawdę trudne i wielu już trenerów zabłądziło. Pamiętaj, że w ten sposób ewoluowany pokemon musi znajdować się w drużynie oraz mieć twoje pozwolenie na zmianę formy. Na chwilę obecną naukowcy potwierdzają istnienie jedynie czterech takich obszarów. Pamiętaj, że Twój stworek znajdzie to miejsce (zdarzenie losowe) w lokacji oraz będzie mógł w niej ewoluować jedynie wtedy gdy będzie liderem Twojej drużyny.