Zastanawiasz się jak wytrenować pokemona?
Na co zwracać uwagę przy wyborze swojego stworka?
Które statystyki trenować?
Marzysz o pokemonie który dorówna silnym graczom?
Jeśli tak, to w tym małym poradniku postaramy się
wskazać wam właściwą drogę.


Rady na Wstępie:

Ważne:
- Zaczynamy trenować pokemona na jak najniższym poziomie. Najlepiej w przedziale 1-5.
- Im później zaczniemy wbijać pokemonowi poziomy, tym lepiej ponieważ mamy tańszy trening na początku! Najlepiej byłoby nie walczyć nim na początku, a później tylko przeciwko trenerom i w walkach stowarzyszeniowych czy turniejach. Natomiast doświadczenie zdobywać w sali treningowej (choć wiadomo że prędzej czy później już nas na trening nie będzie stać).WYBÓR POKEMONA

Z pozoru prosta rzecz, a mimo to wielu nie może przez to spać. W teorii z każdego pokemona można zrobić mordercze monstrum, które to będzie siało chaos w szeregach wroga. Jednakże jedne pokemony wymagają mniejszego, a inne większego wkładu pieniędzy (Zanim zaczniemy trenować pokemona na poważnie warto sobie odkładać pieniądze).

Na co zwracamy uwagę przy wyborze?
- Przyrosty statystyk co poziom. – Wiadomo im więcej pokemon dostaje punktów po zdobyciu poziomu tym lepiej. Musimy zdecydować się, czy chcemy pokemona robić na specjalny atak czy zwykły?1828 trening A może chcemy zrobić tak zwanego "tanka"? Nie każda statystyka jest dla nas jednak ważna, ale to zostanie omówione w kolejnym punkcie.
- Forma ewolucji. – Znaczenie również ma to w jaki sposób pokemon ewoluuje. Jednym wystarczy odpowiedni poziom inne natomiast potrzebują kamienia ewolucyjnego, konkretnego przedmiotu, lub ewoluują poprzez szczęście co wymaga posiadania Ognistego owocu. Dla samego pokemona forma ewolucji aż tak wielkiego znaczenie nie ma, lecz trzeba uwzględnić detale (np. na ognisty owoc będziemy musieli wydać wysoką kwotę).
- Jakie ma ataki? – Nie liczy się tylko moc ataków ale również ich rodzaj. Czy pokemon posiada więcej ataków fizycznych czy specjalnych? Czy pokemon obejdzie się bez dokupywania TMów, czy może jednak bez nich nie będzie się do niczego nadawał. Jeżeli pokemon potrzebuje TMów to jak dużo i czy nas stać na nie? Jeśli nie to lepiej poszukać jakiegoś innego poka.

Dla przykładu: Wybieramy że chcemy trenować Rhydona.
Rzut okiem na przyrosty (+5 do ataku i obrony, +2 do specjalnego ataku i specjalnej obrony)... i już wiemy że ten pokemon nadaje się do walki atakami fizycznymi.
W przypadku niektórych pokemonów przyrosty obu ataków są podobne - wtedy warto zobaczyć jakie pokemon posiada ataki.
Nasz Rhydon posiada tylko fizyczne ataki co nas utwierdza, że to jedyna słuszna droga.
Rhydon aby ewoluować z Rhyhorna potrzebuje tylko odpowiedniego poziomu, dzięki czemu nie musimy martwić się drogimi przedmiotami potrzebnymi.
Obserwując jakie posiada ataki (np. Earthquake czy Megahorn), widzimy że mamy czym atakować bez kupowania TMów. Lecz czy zamierzamy tylko atakować? Może przydałoby się jakieś posunięcie obronne? W takim wypadku bez TM się nie obejdzie.
Dobry posunięciem obronnym jest TM64 Protect. Wybierając ataki dla naszego pokemona musimy zwracać uwagę na efekty uboczne (np. atak Take Down zabiera nie tylko punkty życia przeciwnikowi, ale również naszemu stworkowi).
Ważne jest również jakiego typu są ataki które wybraliśmy. Od tego zależy jakie przedmioty możemy dobrać pokemonowi, oraz czy dostaniemy premię za STAB. Jeżeli wybierzemy tylko jeden rodzaj ataków (np. ziemne) to musimy się liczyć z tym że niektóre pokemony będą całkowicie odporne na ataki naszego pupila. Załóżmy że naszemu Rhydonowi planujemy ustawić TM64 Protect, Earthquake (Ground), Megahorn (Bug) oraz Stone Edge (Rock).

Teraz pozostaje nam już złapanie/kupienie pierwszej formy naszego stworka na jak najniższym poziomie.
STATYSTYKI

Po dokonaniu wyboru czy trenujemy pokemona na ataki fizyczne, czy specjalne (czy może robimy tanka, ale o tym potem ) - pora pomyśleć w co inwestować.

Atak - Jeżeli robimy pokemona na ataki fizyczne to trenujemy zwykły atak natomiast atak specjalnego absolutnie nie ruszamy. Za to, jeżeli nasz pokemon ma walczyć atakami specjalnymi, to trenujemy tylko atak specjalny (zamiast zwykłego).

Obrona – Niezależnie czym będziemy walczyć, to obie obrony zawsze się przydadzą. Nigdy nie wiemy czym nasz przeciwnik będzie atakował! Dlatego też obrony należy trenować w drugiej kolejności. Która pierwsza? To już od was zależy (choć wielu powie że lepiej zacząć od obrony specjalnej).

Życie – Następną statystyką na którą trzeba zwrócić uwagę jest nasze zdrowie. Oczywistym jest, że nawet z wysokim atakiem i obroną przy małej ilości punktów życia długo nie pożyjemy. Im więcej tym lepiej!

Prędkość – Ostatnią, lecz wcale nie mniej ważną od reszty statystyką jest prędkość. Jeżeli będziemy mieli zbyt mało prędkości w stosunku do przeciwnika, to w jednej rundzie oponent będzie atakował dwa razy. Dlatego warto się postarać abyśmy jednak to my mieli przewagę w prędkości.
Jak widać trenowanie pokemonów jest drogie, lecz niestety tak jak w życiu bez pieniędzy ciężko znaleźć się na szczycie.

Tank – To pokemon nastawiony przede wszystkim na obronę i atakujący tylko (głównie) posunięciami statusowymi (Np. Toxic). Na ataki statusowe nie mają wpływu statystyki ataków, dlatego ignorujemy je i inwestujemy przede wszystkim w obronę i obronę specjalną. Następnym krokiem jest inwestowanie pieniędzy w życie. Prędkość również ma mniejsze znaczenie, lecz gdy obu obron i życia będziemy mieli już tak dużo, że nie stać nas będzie już na kolejne treningi, to warto pomyśleć o niej, aby przeciwnicy zbyt często nie atakowali nas dwukrotnie w rundzie.

EWOLUCJA

Zazwyczaj jest tak że im wcześniej ewoluujemy stworka tym lepiej.
Tak jest w przypadku ewolucji poprzez poziom, przedmiot z runą czy szczęście.
Całkowicie inna sytuacja jest wtedy gdy pokemon ewoluuje za pomocą jakiegoś kamienia ewolucyjnego (np. ognistego czy elektrycznego). Pokemony ewoluujące w ten sposób tracą po ewolucji możliwość nauczenia się jakichkolwiek nowych ataków poprzez poziom (czasem dojdzie jakiś nowy ruch, ale będzie to rzadko). W takiej sytuacji aby nauczyć pokemona nowych ataków pozostaje nam tylko nauka TMów. Dlatego u takich pokemonów (np. Pikachu) z ewolucją należy poczekać aż zdobędzie wszystkie interesujące nas ataki.

PRZEDMIOTY

Mamy stworka. Wiemy co u niego trenować. Najwyższy czas na wyposażenie.

- Kryształy: Bardzo przydatne przedmioty wzmacniające jeden atak danego typu raz na walkę. Jeżeli mamy kilka posunięć atakujących i każde jest innego typu, to warto dać naszemu pokemonowi kryształ do każdego ataku.

- Przedmioty wzmacniające dany typ ataków (np. Czarny pas dla ataków typu fighting): Przedmioty te wzmacniają wszystkie ataki danego typu. Bardzo przydatne jeżeli posiadamy kilka ataków tego samego typu.

- Mikstury: W grze istnieje 5 mikstur które można dać naszemu stworkowi do trzymania. Chronią one jednorazowo w walce przed podpaleniem, zatruciem, uśpieniem, paraliżem czy zamrożeniem. Wiadomo że nie w każdej walce przydadzą się one naszemu stworkowi, więc czasem w zależności od przeciwnika warto jeden z tych przedmiotów wziąć ze sobą. Dodatkowo wybudzacz bardzo się przydaje kiedy postanowimy używać posunięcia Rest.

- Przedmioty zwiększające statystyki: Najciekawszym przedmiotem z tej grupy są Poke-Klapki zwiększające prędkość naszemu pokemonowi. Istnieją również przedmioty zwiększające atak/sp. atak lub obronę/sp. obronę danemu typowi pokemonów. Nie są to jakieś bardzo potężne przedmioty ale mogą być przydatne, kiedy nie mamy co włożyć pokemonowi (zwłaszcza gdy już i tak mamy wysokie statystyki).

- Leczące: Bardzo przydatne przedmioty. Resztki, które odnawiają nam HP (oraz czarny osad dla pokemonów trujących) mogą nam nie raz uratować życie.

- Inne – W grze dostępne są również inne przedmioty, które pokemon może trzymać. Np. Białe zioło (leczy pokemona ze wszystkich złych stanów (paraliż, zatrucie itp.) Czasami mogą one być bardzo przydatne.


Przykład: Nasz Rhydon będzie miał ataki typu Bug, Ground oraz Rock dlatego pierwszymi trzema przedmiotami proponowałbym kryształy danych typów.
Kolejnym przedmiotem jakim dałbym mu są Resztki (drogie ale no co zrobić). Ostatnią komórkę zostawiłbym i dodawał tam przedmiot specjalnie wybrany pod każdą walkę (odpowiednie mikstury, antidotum etc.).
Sam osobiście trzymałby zazwyczaj Wybudzacz bo jest najczęściej przydatny. Lub dać któryś z przedmiotów zwiększających statystyki (Poke-klapki, Samorodek czy Kwarc).